Allah adı El-İlah adından alıntı değildir | İslami Forum, Dini Forum, İslami Forum Sitesi

Allah adı El-İlah adından alıntı değildir

Ali

Üye
Üye
Katılım
Haz 15, 2019
Mesajlar
6
Tepkime puanı
6
Puanları
3
Esselâmu Aleyküm

Ateistler şu dönemlerde (aslında benim bildiğim 2014 yılından beri) iddaa ettiler ki, güya Allah adı "El-İlah" adından alıntıdır.

Allahın en popüler adı, "Allah"dır.

Ateistler iddaa etmişlerdir ki, eski dönemlerde araplar El-İlah isimli yani "En Güçlü İlah" isimli bir ay tanrısına tapıyordular. Hz.Muhammed (s.a.v) de bu isimden yola çıkarak Allah adını yaratmış ve bu tanrıdır demiş.

Oysaki olaylar böyle değildir. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, ateistler doğru söylüyor yani "El-İlah" diye taptıkları (kafirlerin) gerçekten bir şey vardı.

Ateistlerin buna delili El-İlahın Milattan önce (Hz.İsanın doğumundan önce) 800 yılında ortaya çıkmasıdır.

Kayıtlarımıza bakacak olursak o devirde bir peygamber gönderilmiştir (tahminen Hz.İsmail ve ya Hz.İshak gönderilmiştir).

O dönemde bu peygamberler yüce Rabbimizi (cc) anarken kafirlerin bunu duyupta El-İlah diye bir tanrı ortaya çıkarmaları açıktır.

Ateizm dinine göre, Hz.İsmail ve ya Hz.İshak yaşamadı. Sadece Hz.Muhammed yaşadı ve diğer peygamberleride kendisi uydurdu.

O zaman Ateistlerin dilinden anlatırsam, Milattan önce bu Tanrının adı El-İlah değildi. Bu tanrı Milattan önce bir arap tanrısı değildi.

Bu El-İlah tanrısına 2 kez isim verildi ve değiştirildi.

Milattan Sonra 450-500-lü yıllar ki, o dönemde zaten Allaha inanan hanifler vardı. Ayrıca, Allah inançlı AbdulMutallibde vardı Ay Tanrısına "El-İlah" adı verildi.

Demem o ki, Allaha inanç varken ay tanrısının ismi El-İlah konulmuştu (M.S. Tahminen 446 ve ya 546 olduğu söylenmekte).

Bu durumda, Muhammed aleyhisselam Kafirlere değilde, Kafirler Allah adına özenmiş ve Ay Tanrısının adını El-İlah koymuşlar desek doğru olur.