Ayetel Kürsi Fazileti İle İlgili Hadisi Şerifer | İslami Forum, Dini Forum, İslami Forum Sitesi

Ayetel Kürsi Fazileti İle İlgili Hadisi Şerifer

Admin

Administrator
Yönetici
Admin
Katılım
Nis 14, 2019
Mesajlar
706
Tepkime puanı
53
Puanları
0
Ayetel Kürs iFazileti İle İlgili Hadisi Şerifer

Kur'an-ın Şerefesi Ayet-el Kürsi'dir

Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) şöyle buyurdular: "Her şeyin bir şerefi var. Kur'an-ı Kerim'in şerefesi de Bakara suresidir. Bu surede bir ayet vardır ki, Kur'an ayetlerinin efendisidir." (Tirmizi, Sevabu'l-Kur'an 2, (2881).)

Hangi Ayet Daha Büyük?
Übey İbnu Ka'b (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) bana: "Ey Ebu'l-Münzir, Allah'ın Kitabından ezberinde bulunan hangi ayetin daha büyük olduğunu biliyor musun?" diye sordu. Ben: "O Allah ki, O'ndan başka ilah yoktur, O, Hayy'dır, Kayyûm'dur (yani diridir her şeye kıyam sağlayandır" (Bakara, 225) -ki buna Ayet'ü'l-Kürsi denir- dedim. Göğsüme vurdu ve: "İlim sana mübarek olsun ey Ebu'l-Münzir!" dedi." (Müslim, Ebu Davud, Vitr, 17, (Salat 325, (1460).)

Okuyanı Muhafaza Eden Sure "Ayetel Kürsi"
Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Her kim akşam olunca Ha-mim el-Mü'min süresini baştan, 3. (dahil) ayetine kadar ve Ayete'l-Kürsiyi okuyacak olursa bu iki Kur'an kıraati sayesinde sabaha kadar muhafaza olunur. Kim de aynı şeyleri sabahleyin okursa onlar sayesinde akşama kadar muhafaza edilirler." (Tirmizi, Sevabu'l-Kur'an 2, (2882).)
 

Admin

Administrator
Yönetici
Admin
Katılım
Nis 14, 2019
Mesajlar
706
Tepkime puanı
53
Puanları
0
Kur'an'ın En Faziletli Ayeti

Muhammed b. İsa'dan nakledildiğine göre İbnü'l-Aska' şöyle der:

"Adamın biri Hz. Peygamber'e gelip,
'Kur'an'ın en faziletli ayeti hangisidir?' diye sordu. Resulullah (asm.) şöyle buyurdu:

allah'u Lailahe illa huve'l-Hayyu'l-Kayyûm... " (Müslim, Müsafirîn, 258; Ebû Davûd, el-Huruf ve'l-Kiraa, 35; İbn Hanbel, V/142).

Başka bir hadisi şerifte şu şekilde geçmektedir:

"Kur'an'ın en faziletli ayeti Bakara sûresindeki ayetü'l-kürsi'dir. Bu ayet bir evde okunduğu zaman şeytan oradan uzaklaşır. " (Tirmizî, Fedailü'l-Kur'an, 2)

Ayetel Kürsi Şeytanı Evden Uzaklaştırır

"Kur'an'ın en faziletli ayeti Bakara sûresindeki ayetü'l-kürsi'dir. Bu ayet bir evde okunduğu zaman şeytan oradan uzaklaşır. " (Tirmizî, Fedailü'l-Kur'an, 2)

Ayetel Kürsi En Faziletli Ayetlerdendir
Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurmuştur:

"ayetü'l-kürsî Kur'an ayetlerinin şahıdır." (Tirmizî, Fedailü'l-Kur'an, 2)

Bu ayet-i kerîmede Cenab-ı Allah'ın yüceliği, sıfatları, kainatta meydana gelen büyük olayların tamamen onun iradesi doğrultusunda vukû bulduğu, onun isteği ve izni olmadan hiç bir kimsenin başkasına şefaat edemeyeceği, O'nun kürsüsü, göklerde ve yerdekilerin ona ait olduğu hakkında bilgi verilmektedir.