Günahların Bağışlanması İçin Okunacak Dua | İslami Forum, Dini Forum, İslami Forum Sitesi

Günahların Bağışlanması İçin Okunacak Dua

Admin

Administrator
Yönetici
Admin
Günahların Bağışlanması İçin Okunacak Dua

530

İnsan niçin günah işler? İnsanı günah işlemeye iten sebep nedir? Peygamber (s.a.v.) Efendimizin Hz. Ebubekir’e (r.a.) öğrettiği, günahların affolması için okunacak dua.
Ebubekir es-Sıddık radıyallahu anh Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e:

- Bana bir dua öğret de namazımda okuyayım, dedi. O da şöyle buyurdu:

- “Allahümme innı zalemtü nefsı zulmen kesıran ve la yağfirü’z-zünube illa ente, fağfir-lı mağfireten min indik, ve’rhamnı inneke ente’l-gafuru’r-rahım: Allahım! Ben kendime çok zulmettim. Günahları bağışlayacak ise yalnız sensin. Öyleyse tükenmez lutfunla beni bağışla, bana merhamet et. Çünkü affı sonsuz, merhameti nihayetsiz olan yalnız sensin, de.” (Buharı, Ezan 149, Daavat 17, Tevhıd 9; Müslim, Zikir 48. Ayrıca bk. Tirmizı, Daavat 97; Nesaı, Sehv 59; İbni Mace, Dua 2)

Hadisi Nasıl Anlamalıyız?
İnsan günah işlemeye müsait bir varlıktır; her zaman hata edebilir; yanılıp günah işleyince de nefsine zulmetmiş olur. Böyle bir duruma düşen kimse ne yapacaktır? Yüce Rabbimiz bize bunu da öğretmekte ve böyle zamanlarda takva sahiplerinin nasıl davranacaklarını şöyle anlatmaktadır:

“Yine onlar, bir kötülük yaptıklarında veya kendilerine zulmettiklerinde Allah’ı hatırlayıp günahlarından dolayı hemen tövbe istiğfar ederler.” (al-i İmran suresi, 135) Demekki önemli olan hata etmemek değil, hata ettiği zaman biricik Rabbini hatırlayıp O’na yönelmek, O’ndan bağışlanma dilemektir.

Admin

Administrator
Yönetici
Admin
İNSANIN EN BÜYÜK DÜŞMANI NEFSİDİR

İnsan kendine nasıl zulmedebilir? İnsanın en büyük düşmanı kendi nefsidir. Nefis insana devamlı surette Allah’ın yasak ettiği şeyleri yapmayı, emrettiği şeyleri yapmamayı telkin eder. Şayet bu konularda sözünü dinletemiyorsa, ilahı bir emrin yapılması için, mesela bir namazın kılınması için önünde daha çok vakit bulunduğunu söyleyerek o emri ihmal ettirmeye çalışır. İşte nefsinin bu konulardaki taleplerine kulak veren kimse kendine zulmetmiş olur.

İnsanların yapacağı yardım ve iyilik sınırlıdır. Tükenmez lutuf sadece Allah Teala’nın yüce katında vardır. O, insanı uçsuz bucaksız rahmetine bir daldırdı mı, işte o zaman insan günah kirlerinden büsbütün temizlenerek bahtiyarlığın zirvesine ulaşmış olur.

Bir kul Hz. Ebubekir gibi “sıddık” derecesinde bile olsa, Cenab-ı Hakk’a karşı istemeden yaptığı hataları, kusur ve noksanları bulunabilir. İşte bundan dolayı her fert Allah Teala’nın affını ve mağfiretini istemek durumundadır. Peygamber aleyhisselam’ın Hz. Ebubekir’e namazlarda, bazı rivayetlere göre evinde okumak üzere öğrettiği bu dua her yerde her zaman ve her fırsatta okunmalıdır. İnsan bu özlü dua sayesinde günahkarlığını pek samimi bir şekilde itiraf etmekte, Rabbinin bağışlamasına olan ihtiyacını pek güzel dile getirmekte ve kendisini bütün günahlardan sadece Cenab-ı Hakk’ın arıtabileceğine bütün gönlüyle iman ettiğini ifade etmektedir.

Bu duayı namazda okumak isteyenler, tahiyyattan sonra ve selam vermeden önce okumalıdır.

Hz. Ebubekir’in “namazımda okuyayım” sözü bazı rivayetlerde “evimde okuyayım” şeklindedir (Müslim, Zikir 48). Hadıs-i şerıfteki “zulmen kesıran” ifadesi bazı rivayetlerde “zulmen kebıran” şeklinde geçmektedir (Müslim, Zikir 48). Her iki rivayeti dikkate alarak “zulmen kesıran kebıran” diye okumak uygun olur.

Hadisten Öğrendiklerimiz
1. Hz. Ebubekir’in yaptığı gibi, insan bilmediğini, özellikle ahireti için faydalı olanı, onu bilen alimlerden sorup öğrenmelidir.

2. Bu özlü dua hem namazlarda hem evlerde hem başka yerlerde sık sık okunmalıdır.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları