Günün Hadisi Şerifi | İslami Forum, Dini Forum, İslami Forum Sitesi

Muhammed

Üye
Üye
“Allah katında amellerin en makbul olanı hangisidir?”
93
“Allah katında amellerin en makbulü az da olsa devam üzere yapılanıdır.”

( Buhârî, İman 32; Müslim, Müsafirîn 215-218, Münafıkın, 78)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Admin

Administrator
Yönetici
Admin
Günün Hadisi Şerifi
Ey cemaat Siz gücünüzün yettiği işlere bakın. (Müslim, Müsafirin, 215)

Admin

Administrator
Yönetici
Admin
Bu Günün Hadisi.

Bu doğru olan sözü bir cin elde eder ve dostunun kulağına fısıldar. O da buna yüz yalan katar.
(Müslim, Selam, 122

Admin

Administrator
Yönetici
Admin
Hazreti Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyuruyor:

Allah buyurdu: 'Kim veli bir kuluma düşmanlık ederse, ben de ona savaş açarım. Kulum bana, kendisine farz kıldığım ibadetlerden daha sevimli bir şeyle yaklaşmaz. Kulum bana nafile ibadetlerle de yaklaşmaya devam eder. Nihayet onu severim. Ben kulumu sevince de artık onun işiten kulağı, gören gözü, tutan eli, yürüyen ayağı mesabesinde olurum. Diliyle de her ne isterse muhakkak onları kendisine ihsan ederim. Bana sığınmak isteyince de onu korurum...'
Buhari, Rikak, 38

Admin

Administrator
Yönetici
Admin
Kim benim üzerime yalan uydurursa, cehennemdeki yerini hazırlasın.

(Buhari, İlim, 38; Müslim, Zühd, 72; Ebu Davud, İlim, 4; Tirmizi, Fiten, 70)

Muhammed

Üye
Üye
Şüphesiz Allah'ın yüz rahmeti vardır. Onlardan bir rahmeti ins, cin, hayvanlar ve böcekler arasına indirmiştir, işte onlar bu sebeple birbirine şefkat eder; bu sebeple birbirlerine acırlar. Vahşi, yavrusuna bu sebeple merhamet eder. Allah doksan dokuz rahmeti geriye bırakmıştır. Onlarla kıyamet gününde kullarına rahmet edecektir.
(Müslim, Tevbe, 19)

Muhammed

Üye
Üye
Haram apaçık bellidir, helal de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında şüpheli olanlar vardır. Kim şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini korumuş olur.
(Buhârî, Îmân 39, Büyû' 2; Müslim, Müsâkat 107, 108)

Muhammed

Üye
Üye
"Kim çirkin bir söz söylemeden ve günah işlemeden hac ederse, annesinden doğduğu gündeki (gibi temiz ve masum) hale geri döner.
(Buhari, Hac 4)

Muhammed

Üye
Üye
Birbirinize buğz etmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize arka çevirmeyin; ey Allah'ın kulları, kardeş olun. Bir müslümana, üç günden fazla (din) kardeşi ile dargın durması helal olmaz.

(Buhari, Edeb, 57, 62)

Muhammed

Üye
Üye
Hiçbir Müslüman yoktur ki, içinde günah ve akrabayla münasebeti kesme isteği olmayan bir şeyi Allah'tan istesin de, Allah ona bunu şu üç şekilden birisiyle vermesin:

Ya hemen o kulun isteği yerine getirilir
Yahut Allah kulun isteğini ahirete saklar
Ya da dilediğinin dengi bir kötülüğü ondan savuşturur.

Orada bulunanlar dediler: O halde çok dua edelim!.. Hz. Peygamber buyurdu ki,
Allah da kabul eder!
(Ahmed b. Hanbel, Müsned, III/18)

Muhammed

Üye
Üye
“Her göz yabancı bir kadına bakarak göz zinası işlemiştir. Bir kadın da güzel kokular sürünerek erkeklerin yanından geçerse, o da aynen bakan erkekler gibi zina etmiş gibidir.”

(Tirmizi, Edeb, 35; Darimî, İstizan, 27)

Admin

Administrator
Yönetici
Admin
"Sizden biriniz orucunu açacağı zaman hurma ile açsın. Çünkü hurmada bereket vardır. Eğer hurma bulamazsa, su ile açsın. Zira su temizleyicidir.

(İbni Mâce, Sıyam 24; Ebû Dâvud, Savm 21)

Muhammed

Üye
Üye
“Bir gün Hz. Peygamber (a.s.m) evinden çıkıp mescide gitti. Orada iki grubun oluşturduğu iki halka gördü. Onlardan birisi Kur’an okuyor ve Allah’a dua ediyordu. Diğeri ilim öğreniyor ve ilim öğretiyordu. Bunları gören Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle dedi:

‘Bunların her ikisi de hayır üzeredir; şunlar Kur’an okuyor, Allah’a dua ediyorlar. Allah dilerse istediklerini verir, dilerse vermez. Bunlar ise, ilim öğreniyor ve ilim öğretiyorlar; ben de ancak bir muallim (öğretmen) olarak gönderildim.’ dedi ve onlarla birlikte oturdu.”
(İbn Mace, Mukaddime, 17

Muhammed

Üye
Üye
“En büyük şehit zalim bir hükümdarın yanında hakkı haykırdığı için şehit edilen kimsedir.”
(Tirmizi, Ahkam, 4)

Muhammed

Üye
Üye
"Bir zaman gelecek, kişinin helâki, ailesinin ve çocuklarının elinden olacaktır. Bunlar onu, fakirlikle ayıplar ve gücünün yetmeyeceği şeyleri kendisinden isterler. Adam bu sebeple, tehlikeli (haram ve gayrimeşrû) işlere girer. Neticede dini gider ve kendisi de helâk olur."
(Beyhakî, Zühd, II/183)

Muhammed

Üye
Üye
“Allah Teala kıyamet günü teraziler kor: Namaz kılanlar getirilir ve ücretleri tartılarak kendilerine tastamam verilir. Zekât verenler getirilir, bunların da ücretleri tartılarak tastamam verilir. Sonra belâlara uğramış olanlar getirilir, bunlar için ne bir terazi kurulur, ne de defterler açılır. Bunların ücretleri kendilerine sağanak yağmuru gibi bol bol verilir."
( Deylemi, V/8829)

Muhammed

Üye
Üye
“Allah'a dua eden herkese Allah cevap verir. Bu cevap ya dünyada peşin olur ya da ahirete saklanır. Yahut da dua ettiği miktarca günahından hafifletilmek suretiyle olur. Yeter ki günah talep etmemiş veya sıla-ı rahmin kopmasını istememiş olsun ya da acele etmemiş olsun.”
(Tirmizî, Daavât 145)

Admin

Administrator
Yönetici
Admin
Günün Hadisi
Zenginlik; mal çokluğu ile değil, göz tokluğu iledir.

(Buhârî, "Rikâk", 15)