Hayatın yasanmis gercek bir hikayesi | İslami Forum, Dini Forum, İslami Forum Sitesi

Hayatın yasanmis gercek bir hikayesi

HiRaNuR

Üye
Üye
Hayatın yasanmis gercek bir hikayesi

Misirli bir dava adami olan doktor Saffet Hicazi'den dinledim bir Tv kanalinda..Kendisi de, olayin kahramanindan bizzat dinlemis..

Ibrahim Amca bir Turk..Fransa'da yasiyor ve mutevazi bir bakkal dukkani var, daha dogrusu kucuk bir marketi..

O'ndan alisveris yapan bir suru site sakini var dukkaninin cevresinde..
Her milletten, her dinden, her renk ve irktan pek cok insanlar..

Olayimizin kahramani Cad, 7 yasinda bir Yahudi cocugudur..

Cad, hergun gelir ve Ibrahim Amca'dan alisveris yapar, her gelisinde de sahibine hissettirmeden(!) bir cikolatayi cebine indiriverir..

Bu aylarca boyle devam eder..

Birgun yine gelir, alisveris yapar ama her zaman yaptigi gibi cikolata almaz, cikar..

Ibrahim Amca, arkasindan seslenir sefkatle;

"Caad, bugun cikolatani almadin "
Ve uzatir ona her zaman Cad'in aldigi cikolatayi..

Sasirir cocuk ve; "Biliyor muydun?" der hayretle..

Ibrahim Amca basini oksar Cad'in ve;
"Sakin bir daha calma Cad, hirsizlik buyuk bir suctur..
Baskasinin hakkina tecavuzdur! Buraya geldiginde yine al cikolatani, ama benden hediye olarak" der sefkatle..

Bundan sonra Cad ile arkadas hatta dost olurlar..
Ibrahim Amca 50 yasinda, Cad ise 7 yasinda bir cocuktur..
Aradan yillar gecer..Ne zaman Cad'in bir sIkintisi olsa, dogru Ibrahim Amca'sina kosar Cad.. O'nun sefkatli sinesine siginir;
Ailesiyle, arkadaslariyla vb. tum sorunlarini anlatir bu dostuna ve nasihatlarini, cozumlerini hayranlikla dinler, uygular..

Ne zaman sIkintiyla Ibrahim Amca'sina kossa Cad, Ibrahim Amcasi cekmecesinden bir kitap cikarir ve Cad'a vererek;
"Hadi ac bir yeri" der, sonra Cad'in actigi yeri okur,
Cad'a anlatir ve sorununu boylece cozumlerler birlikte..Hayrettir ki, her defasinda da teshis ve cozumler dogrudur!..

Boylelikle tam 17 yil gecer; Cad 24 yasinda koca bir genc delikanli, Ibrahim Amca da otelere yuruyen bir fani..
Ama dostluklari hep bu minval uzeri devam etmistir..

Bir gun emr-i Hakk vaki olur ve Ibrahim Amca, Hakk'in rahmetine kavusur..
Olmeden once cocuklarina bir vasiyeti vardir Ibrahim Amca'nin; Icerideki kucuk Sandik oldugu gibi hic acilmadan Cad'a verilecektir..

Cad, bu en buyuk dostunun olumuyle yikilir..Cok aglar, cok yanar..Artik elinden yureginden tutan, sorunlarina cozumler bulan, sirdasi-dert ortagi yoktur..

Vasiyet uzerine sandik Cad'a ulastirilir..
Ama ilk anlarin huznuyle acmak bile istemez Cad..

Neden sonra yine buyuk bir sorunla bas basa kalir Cad ve icinden cikamadigi, cok daraldigi bir vakit aklina Ibrahim Amcasi gelir, gozleri dolar;
Seslenir dostuna;

"Ah keske burada olsaydin da, cozumleseydin yine, bak yalniz kaldim, bak ortada kaldim…" derken aklina sandik gelir..
Kosar acar sandigi..Bir de bakar ki sandiktan, Ibrahim Amca'sinin eline verip actirdigi ve okudugu boylelikle sorunlarini her seferinde cozumledigi o Kitap cikar..

Kur'an'dir O!..

Ama bilmez bunu Cad.. Kosar, okutmak icin birini arar, herkese gosterir kitabi..
Sonunda bir Tunuslu okur actigi sayfayi ve tercume eder Cad'a..Sorun yine cozumlenmistir o Kitap sayesinde..

Merak eder Cad, sorar "Bu Kitap nedir?"
Tercume eden Tunuslu; "Bu Kur'an-i Kerim'dir, Muslumanlarin kitabi"

Cad sasirir, soktadir!
Demek ki yillarca bilmeden okuduklari, her derde deva olan o esrarengiz kitap Kur'an'dir ha?

Zerre tereddut etmez Cad ve sorar hemen; "Musluman olmam icin ne yapmaliyim?"

Tunuslu gerekeni soyler-ogretir-yonlendirir ve Cad musluman olur..
CadALLAH Kur'an adini alir..

Hikaye burada bitmiyor..

CadALLAH Kuran, oyle ilerler, oyle kendini yetistirir ki bu yolda, sadece Avrupa'da 5000 kisinin Musluman olmasina vesile olur..
her gecen gun artar, hidayetine vesile olduklari..

Daha sonra CadALLAH Kuran, Afrika Kitasina gecer, orada da 5 milyondan fazla kisi, sayesinde Musluman olur..

Dr. Saffet Hicazi, Bizzat tanisir O'nunla ve hikayesini dinler, elinden hic birakmadigi hayli yipranmis Kur'an'i sordugunda
CadALLAH; "Ammu Ibrahim'in Kur'an'i iste bu" der, yaninda gezdirmektedir hep..

Dr. Saffet; "Nicin Afrika Kit'asi diye sorunca da;

Acar elindeki Ibrahim Amca'nin Kur'an'nini ve kabini siyirip son sayfasinda cizili Afrika haritasini gosterir..
ve der ki; "Ibrahim Amcam biliyordu benim Musluman olacagimi ve bana isaret etti ki bu haritayla, Afrika'ya gideyim ve bu Nur'u gonullere koyayim Rabbimin izniyle"

Hikayenin devamı bir lt sayfadadır.

HiRaNuR

Üye
Üye
Yine Dr. Safet'in anlattigina gore, bir gun Nijerya dan bir heyet gelir Misir'a, yardim heyeti..

bu heyetin sozcusuyle konusurken Saffet Bey, kabilesini, nerede oturdugunu vb sorar adama..

O da soyleyince, "Sen der Cadalllah Kur'an'i taniyor musun?..

Bunu sorunca, adam cok sasirir ve heyecanla; "Evet!" der ve "Sen nerden taniyorsun, yoksa gordun mu O'nu, konustun mu O'nunla?" pespese siralar sorularini..

"Evet" deyince Saffet Bey, ellerine sarilir, elini-yuzunu oper, oper gozyaslariyla..

Ve der ki; "Ben O'nun sayesinde Musluman oldum. Madem bu eller O'nun elini tuttu, madem bu gozler O'nu gordu, ben sanki O'nu opuyorum"

2004 yilinda vefat etmis CadALLAH Kur'an..Rabbim mekanini cennet eyleye, amin..

Rabbim Ibrahim Amca'ya da rahmet ede, O gibilerin emsallerini arttira..

Avrupa'nin bataginda bir Nur..

Dirayet, sefkat, din, irk ayirmadan seven yuce bir gonul..

Her yasa hitabetmesini bilen bir kocaman bir yurek,

O'na ( sallALLAHu aleyhi ve sellem )benzeyen bir can..

Sana, senin gibilerine ne kadar muhtaciz ya Ammu Ibrahim!

Bir Arap kanalinda Kur'an'i, O'na sarilmayi, Kur'an'la amel etmenin luzumunu anlatan bir Misirli Tebligci,

konusmasinin sonunu senin kissana ayirmisti..

Gozyaslariyla anlatti seni..Gozyaslariyla dinledik..Gurur duyduk seninle Ibrahim Amca!

Hele zerafetle, hic orselemeden yetistirdigin fidaninin, dunyanin dort bir kosesinde, ab-i hayat dagitmasi hic olacak sey miydi Ibrahim Amca?

Hele bu asirda!..

Herkesin maddeye meftun oldugu, herkesin "ben ben" dedigi, kendi cocuklarini bile onemsemeyip,

nefsinin bitmez tukenmez arzularinin pesinde oldugu su talihsiz asirda…..

Senin amel defterin mahsere kadar hic kapanmayacak ne mutlu sana Ibrahim Amca..

Sana, senin gibilerine ne kadar muhtaciz ya Ammu Ibrahim!

Nefesini yolla bize, diriltici yuregindeki o nefhalari..

Silkinip dirilelim, su olum uykusundan kendimize gelelim..