Hz İlyas Kimdir, Hazreti İlyasanın Hayatı | İslami Forum, Dini Forum, İslami Forum Sitesi

Hz İlyas Kimdir, Hazreti İlyasanın Hayatı

Muhammed

Moderator
Moderatör
Katılım
Nis 18, 2019
Mesajlar
253
Tepkime puanı
34
Puanları
28
Hz İlyas Kimdir, Hazreti İlyasanın Hayatı

Harûn -aleyhisselam-’ın neslindendir. Benî İsraîl’e gönderilen peygamberlerdendir. Allah Teala buyurur:

وَإِنَّ إِلْيَاسَ لَمِنَ الْمُرْسَلِينَ

“Şüphe yok ki İlyas da peygamberlerdendir.” (es-Saffat, 123)

İsraîloğulları Filistin’i ele geçirince, kabîlelerden biri Ba’lbek’e yerleşmişti. Başlarında zalim bir hükümdar vardı. Rivayete göre, şehrin ismi önceleri Bek idi. Ancak bu zalim kral, Ba’l adında bir put yaptırdı ve halkı bu puta tapmaya zorladı. Ve Ba’l ile Bek ismi birleşerek, bu şehre Ba’lbek[1] denildi. İşte Hazret-i İlyas, tevhîdden uzaklaşıp şirke düşenleri Hakk’a davet etmek üzere, bu beldeye peygamber olarak gönderildi.
 

Muhammed

Moderator
Moderatör
Katılım
Nis 18, 2019
Mesajlar
253
Tepkime puanı
34
Puanları
28
HAZRETİ İLYAS BALBAKDEN AYRILIYOR

Halkın taptığı put, yaklaşık on metre büyüklüğünde idi ve altından yapılmıştı. İlyas -aleyhisselam- bunlara:

“Ba’l putuna tapmaktan vazgeçiniz! Her şeyin yaratıcısı olan Allah’a îman ve ibadet ediniz!” diyordu.

Kur’an-ı Kerîm’de şöyle buyrulur:

إِذْ قَالَ لِقَوْمِهِ أَلاَ تَتَّقُونَ . أَتَدْعُونَ بَعْلاً وَتَذَرُونَ أَحْسَنَ الْخَالِقِينَ. اللهَ رَبَّكُمْ وَرَبَّ آبَائِكُمُ اْلأَوَّلِينَ

“(İlyas) milletine: «Allah’a karşı gelmekten sakınmaz mısınız? Yaratanların en iyisi olan, sizin de Rabbiniz, sizden önce gelen atalarınızın da Rabbi olan Allah’ı bırakıp da Ba’l’e mi taparsınız?» dedi.” (es-Saffat, 124-126)

Fakat İsraîloğulları, İlyas -aleyhisselam-’ın nasihatlerini dinlemediler. Onu bulundukları beldeden dışarı çıkardılar. Bu sebeple başlarına türlü musîbet ve belalar geldi. Nihayet hakîkati anlayıp Hazret-i İlyas’ı buldular. Kendisine îman edip bütün sıkıntılardan kurtuldular.

Lakin azgın bir kavim oldukları için dinde sebat etmeyerek tekrar isyana sürüklendiler, doğru yoldan ayrıldılar. Hazret-i İlyas, kendilerine tekrar tekrar nasihat etti ise de, dinlemediler. Bunun üzerine emr-i ilahî ile İlyas -aleyhisselam- aralarından ayrıldı. Hepsi perişan oldular. Dünyada da ahirette de ceza ve azaba dûçar kılındılar. Allah Teala buyurur:

فَكَذَّبُوهُ فَإِنَّهُمْ لَمُحْضَرُونَ . إِلاَّ عِبَادَ اللهِ الْمُخْلَصِينَ

“İlyas’ı yalanladılar. Onun için Allah’ın ihlaslı kulları müstesna; onların hepsi (cehenneme) götürüleceklerdir.” (es-Saffat, 127-128)
 

Muhammed

Moderator
Moderatör
Katılım
Nis 18, 2019
Mesajlar
253
Tepkime puanı
34
Puanları
28
EY ALLAHININ PEYGAMBERİ ÖLÜMDENMİ KORKTUN

Rivayet olunur ki İlyas -aleyhisselam-, ölüm meleği olan Azrail’i görünce dehşet içinde ürperdi. Azrail -aleyhisselam- da, bunun sebebini merak ederek:

Ey Allah’ın Peygamberi! Ölümden mi korktun?” diye sordu.

İlyas -aleyhisselam- cevaben:

Hayır! Ölümden korktuğum için değil, dünya hayatına veda edeceğim için bu haldeyim…” dedi.

Sonra şöyle devam etti:

Dünya hayatında Rabbime kulluk yapmaya, iyilikleri emredip kötülüklerden men etmeye gayret ediyor, vaktimi ibadet ve amel-i salihle geçiriyor, güzel ahlak ile yaşamaya çalışıyordum. Bu hal benim huzur kaynağım oluyor, gönlüm sürur ve manevi neş’elerle doluyordu. Ölünce bu zevkleri ve lezzetleri yaşayamayacağım ve kıyamete kadar mezarda rehin kalacağım için üzülmekteyim!” dedi.

Aleyhisselam!..

Cenab-ı Hak, dünya hayatımızı istikamet üzere geçirip kendisine yakın bir kul olmayı ve fani lezzetlere aldanmayarak ukba saadetine nail olmayı cümlemize nasib eylesin!.. Amin Amin Amin.

[1] Şimdi bu şehre Ba’lebek denmektedir.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Nebiler Silsilesi-3, Erkam Yayınları