Hz Peygamber Efendimiz Mescidi Haramda Namaz Kılardı? | İslami Forum, Dini Forum, İslami Forum Sitesi

Hz Peygamber Efendimiz Mescidi Haramda Namaz Kılardı?

Admin

Administrator
Yönetici
Admin
Katılım
Nis 14, 2019
Mesajlar
871
Tepkime puanı
59
Puanları
0
Hz Peygamber Efendimiz Mescidi Haramda Namaz Kılardı?

556

Peygamber (s.a.v.) Efendimizin namazlarını ısrarla Mescid-i Haram’da kılma sebebi.
İbn-i Abbas (r.a)’nın rivayetine göre, Kureyş’in ileri gelenleri Kabe’nin Hıcr kısmında toplanarak, Allah Rasulü’nü görür görmez hep birden saldırıp öldüreceklerine dair, Lat, Menat, Uzza, Naile ve İsaf adlı putları üzerine yemin ettiler. Herkes kendi payına düşen kan bedelini ödeyeceğini de taahhüd etti.

Bunu haber alan kerımesi Fatıma (r.a), ağlayarak muhterem babasının yanına gelip kavminin yapmış olduğu menfur antlaşmayı haber verdi.

Allah Rasulü (s.a.v) su isteyerek abdest aldı. Sonra doğruca Mescid-i Haram’a gitti.

Müşrikler, Nebiyy-i Ekrem Efendimiz’i gördüklerinde heyecanla:

İşte bu o!” dediler.

Fakat Allah Rasulü’nü olanca heybetiyle karşılarında görünce, aldıkları karara rağmen bir anda bakışlarını yere indirdiler ve başlarını önlerine eğdiler. Hiçbiri yerinden kalkmaya cesaret edemedi. Gözlerini kaldırıp Allah Rasulü’nün yüzüne dahı bakamadılar. Efendimiz yanlarına gelip önlerinde durdu. Sonra yerden bir avuç toprak alıp:

“−Yüzünüz kara olsun!” buyurarak onlara doğru saçtı.

O gün kendisine toprak tanesi isabet eden müşriklerden her biri, Bedir Harbi’nde kafir olarak öldürülüp Cehennem çukuru misali bir kuyuya dolduruldu. (Ahmed, I, 303, 368; Hakim, III, 170-171/4742)

Rasulullah (s.a.v) namazlarını ısrarla Mescid-i Haram’da kılıyorlardı. Bunun sebebi, İslam’ın namaz, Kabe gibi şiarlarını ortaya koymak, Kabe’ye hürmet göstermek ve insanlarla karşılaşarak onları İslam’a davet etmek olabilir.