Kadınların Özel Halleri adet Loğusalık İstihaze ile İlgili Hadisler | İslami Forum, Dini Forum, İslami Forum Sitesi

Kadınların Özel Halleri adet Loğusalık İstihaze ile İlgili Hadisler

Admin

Administrator
Yönetici
Admin
Kadınların Özel Halleri adet Loğusalık İstihaze ile İlgili Hadisler

814

Kadınların özel halleri (adet, Loğusalık ve İstihaze) ile ilgili hadisler nelerdir? Peygamberimizin (s.a.v.) kadınların özel halleri (adet, Loğusalık ve İstihaze) hakkındaki bazı hadisleri.
Peygamberimizin (s.a.v.) kadınların özel halleri (adet, Loğusalık ve İstihaze) ile ilgili hadis-i şerifleri...

KADINLARIN ÖZEL HALLERİ (ADET, LOĞUSALIK VE İSTİHAZE) HAKKINDA HADİSLER

Hz. aişe (r.a.) anlatıyor:

“Resulullah bana, ‘Mescitten seccadeyi bana uzatıver.’ dedi. ‘Ben adetliyim.’ dedim. Bunun üzerine Resulullah, ‘adetli olma hali senin elinde değil ki!’ buyurdu.” (Müslim, Hayız, 11)

Hz. aişe (r.a.) diyor ki:

“Ben adetli iken bir şey içer sonra onu Hz. Peygamber’e uzatırdım, o da ağzını tam benim ağzımın değdiği yere koyarak içerdi. Yine ben adetli iken kemikli etten bir parça ısırıp sonra onu Hz. Peygamber’e uzatırdım, o da ağzını tam benim ağzımın değdiği yere koyar(ak ısırır)dı.” (Müslim, Hayız, 14; Ebu Davud, Taharet, 102)

Mansur b. Safiyye’nin (r.a.), annesi aracılığıyla naklettiğine göre, Hz. aişe (r.a.) ona şöyle demiştir:

“Ben adetli olduğum halde Hz. Peygamber kucağıma yaslanır, Kur’an okurdu.” (Buharı, Hayız, 3; Müslim, Hayız, 15)

Hz. aişe’den (r.a.) naklediliyor:

Ebu Hubeyş’in kızı Fatıma, Peygamber’e, “Devamlı kanamam oluyor ve hiç temizlenemiyorum. Acaba namaz kılmayı bıraksam mı?” diye sorunca Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Hayır. Bu, damar(dan gelen bir kan)dır (adet kanaması değildir). Normalde adet gördüğün günler süresince namaz kılmayı terk et. Sonra yıkan ve namazını kıl.” (Buharı, Hayız, 24; Müslim, Hayız, 62)

Muaze (r.a.) isimli bir kadın anlatıyor:

Hz. aişe’ye, “adetli kadına ne oluyor da, (tutamadığı) oruçları kaza ettiği halde (kılamadığı) namazları kaza etmiyor?” diye sordum. Hz. aişe, “Sen Harurı (Sadece Kur’an’da harfiyen bulunan hükümlerle yetinen bir Haricı) misin?” diye cevaplayınca, “Hayır, Harurı değilim ama soruyorum.” dedim. Bunun üzerine Hz. aişe, “Biz (Resulullah zamanında) adet olurduk, orucu kaza etmemiz bize emredilir ama namazı kaza etmemiz emredilmezdi.” dedi. (Müslim, Hayız, 69; Buharı, Hayız, 20)