Sahurda ezan okunmaya başlarken yeme içmeye devam edilirmi? | İslami Forum, Dini Forum, İslami Forum Sitesi

Sahurda ezan okunmaya başlarken yeme içmeye devam edilirmi?

admin

Administrator
Yönetici
Admin
Katılım
Nis 14, 2019
Mesajlar
144
Tepkime puanı
42
Puanları
28
Sahurda ezan okunmaya başlarken yeme içmeye devam edilirmi?

Tutulan Orucun vakti de Kılınan sabah namazının vakti de imsakla başlar. Ezan ister geç okunsun ister erken okunsun bu durum değiştirmez.

Hanefi mezhebine göre, sabah namazını biraz geç kılmak daha faziletli olduğundan, ramazan ayı dışında ezanı imsak vaktinden sonra okuyup namaza başlamaktadırlar. Ancak Ramazan ayında imsak vaktinin girdiğini haber vermek için erken okunmaktadır. Yani günümüzdeki uygulamada sahurda ezan okunduğu anda imsak girmiş, oruç başlamış demektir.

Ezan imsak vaktinin girmesiyle birlikte okunmuşsa, okunur okunmaz yeme ve içmeyi son vermek gerekir; aksi halde oruç bozulabilir. En doğrusu ezandan önce yeme içme işini bırakmaktır.

İmsak vakti girdiği halde, ezan okunurken yiyip içebilirim zannıyla ezan okunurken yiyip içen, bir gün kaza orucu tutmalıdır.

Takvimlerde gösterilen imsak oruca başlama vakti olan fecr-i sadığın başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin bittiğini, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdi vakittir. Ramazan ayında da sabah ezanı imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeği içmeyi terk etmek gerekir.
İmsak vakti girdikten sonra ağızda kalan kırıntılar nohut tanesinden küçük ise bu takdirde oruç bozulmaz; nohut tanesinden büyük olmaları durumunda oruç bozulur ve kazası gerekir. Dişlerin arasında kalan susam veya buğday tanesi gibi pek az bir şeyi yutmak orucu bozmaz. Fakat böyle bir şey dışardan alınıp yutulması durumunda ise oruç bozulur. (Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, s. 302)