Allahümme Entesselam Ve minkesselam Tebarekte ya Zelcelali Vel ikram Anlamı | İslami Forum, Dini Forum, İslami Forum Sitesi

Allahümme Entesselam Ve minkesselam Tebarekte ya Zelcelali Vel ikram Anlamı

Admin

Administrator
Yönetici
Admin
Katılım
Nis 14, 2019
Mesajlar
1,619
Tepkime puanı
76
Puanları
0
Allahümme Entesselam Ve-minkesselam Tebarekte ya Zelcelali Vel-ikram Anlamı

Allahümme ente’s-selam ve minke’s-selam tebarekte ya ze’l-celali ve’l-ikram ne zaman okunur, anlamı ve fazileti nedir?
Sevban radıyallahu anh şöyle dedi:

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem, selam verip namazdan çıkınca üç defa istiğfar eder ve “Allahümme ente’s-selam ve minke’s-selam tebarekte ya ze’l-celali ve’l-ikram: Allah’ım selam sensin. Selamet ve esenlik sendendir. Ey azamet ve kerem sahibi Allahım, sen hayır ve bereketi çok olansın” derdi.

Hadisin ravilerinden biri olan Evzaı’ye:

- İstiğfar nasıl yapılır? diye sorulunca:

- Estağfirullah, estağfirullah demektir, dedi. (Müslim, Mesacid 135. Ayrıca bk. Ebu Davud, Vitir 25; Tirmizı, Salat 108; Nesaı, Sehv 81, 82; İbni Mace, İkame 32)
 

Admin

Administrator
Yönetici
Admin
Katılım
Nis 14, 2019
Mesajlar
1,619
Tepkime puanı
76
Puanları
0
Hadisi Nasıl Anlamalıyız?
Sevban radıyallahu anh tarafından rivayet edilen bu hadisi Hz. aişe de rivayet etmiştir. Sevban mutlak bir ifadeyle Hz. Peygamber’in “selam verip namazdan çıkınca üç defa istiğfar ettiğini” söylemekte, Hz. aişe ise “selam verip namazdan çıktıktan sonra Allahümme ente’s-selam’ı okuyacak kadar oturduğunu” belirtmektedir (Müslim, Mesacid 136). Ali el-Karı bu rivayet farkını dikkate alarak şöyle bir yorum getirmektedir: Şayet öğle, akşam ve yatsı namazlarında olduğu gibi farz namazdan sonra bir sünnet-i müekkede varsa, istiğfar etmeyip sadece Allahümme ente’s-selam okunmalı ve sonra da o müekked sünnete başlamalıdır. Şayet sabah ve ikindi namazlarında olduğu gibi farzdan sonra bir sünnet kılınmıyorsa, o zaman önce üç istiğfar getirmeli, sonra Allahümme ente’s-selamı okumalıdır. (Mirkat, III, 39-40)

Efendimiz’in sünnetine uyarak, kıldığımız farz veya sünnet namazlardan sonra “Allahümme ente’s-selam”ı hepimiz okuruz. Ama bu zikirden önce üç defa, “Allah’tan beni bağışlamasını dilerim” anlamında “estağfirullah” deme adeti pek yaygın değildir. Resul-i Ekrem’in farz namazlardan hemen sonra okuduğu bu istiğfarı, biz de hiç değilse tek başına kıldığımız namazlardan sonra okumalı ve onun bu sünnetini yaşatmalıyız.

İnsan namazdan çıkınca Rabbinin huzurundan ayrılır. Namazdan sonra istiğfar etmekle, “Rabbim! Sana sunmam gereken kulluğu gereği gibi yapamadım; beni bağışla!” diyerek bu kul-Rab ilişkisini pek güzel bir şekilde sürdürmüş olur.

Hadisten Öğrendiklerimiz
1. Namazdan sonra istiğfar etmek, yapılan o ibadetin, kusuruyla birlikte kabulünü Cenab-ı Mevla’dan niyaz etmek demektir.

2. Selam vererek namazdan çıkınca “Allahümme ente’s-selam” zikri okunmalıdır.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları