İlk Müslüman | İslami Forum, Dini Forum, İslami Forum Sitesi

İlk Müslüman

ASİ

ASi
Üye
Hazret-i Alıden 'r.a.' rivayet edilir. Evvela islaa gelen, Ebu Bekrdir(r.a). Hazret-i Resul-i ekrem 's.a.s.' ile ilk önce kıbleye durup, nemaz kılan Ebu Bekrdir. Ebu Bekrin(r.a) islama geliş sebebi şöyle idi:

Hazret-i Ebu Bekr önceleri tüccar idi. Sefer ve ticaret yapardı. Ekserı Şama giderdi. Seferde iken, bir gece rü'ya gördü ki, gökden ay inip, kucağına girdi. Ebu Bekr, iki eliyle onu kucakladı ve sınesine basdı. Uyandı. Yemlıha adında meşhur bir rahib var idi. Ona varıp, rü'yasını ta'bır etdirdi. Rahib dedi ki,

Sen nerelisin?
Ebu Bekr dedi;
Arz-ı Hicazdanım.
Tekrar sordu:
Ne iş yaparsın.
Ebu Bekr,
Tüccarım, dedi.

Rahib dedi ki,
- Ya Arabistanlı kişi. Bu rü'yada, sana büyük müjdeler vardır. Ta'bırini ister isen, ücretini ver, dedi.

Ebu Bekr(r.a) oniki dınar çıkarıp, verdi.

Rahib dedi ki:
- O ay ki, gökden sana indi. ahır zeman Peygamberidir. Yakınlarda zuhur edecekdir. Sen Onun hayatında iken vezıri olursun. Sonra halıfesi olursun. Ya Arabistanlı kişi. Eğer ben sağ iken, Ona yetişir isen, bana haber ver. Ona varıp, buluşayım. Eğer ben dünyadan gitmiş isem, selamımı ona ulaşdırırsın. Ben Onun dınine girdim ve ümmetinden oldum. Beni ahıretde şefa'atinden unutmasın.

Hazret-i Ebu Bekr(r.a),

- Bana bir mektub ver, dedi.

Rahib, oniki satır bir mektub yazıp, Ebu Bekre(r.a) verdi. O mektubun mevzu'u şu idi.

(Esselamü aleyke ya Muhammed bin Abdüllah el Mekkı el Medenı el tehamı, salevatullahi teala aleyke ve selleme. Hakıkaten sen ahır zeman Peygamberisin! Ve Rabbilalemınin Resulisin. Bu mektubu Ebu Bekr bin Ebu Kuhafe ile sana gönderdim. Ma'lum ola ki, ben sana ıman getirdim ve sana ümmet oldum. Ebu Bekr bana gelip, rü'yasını ta'bır etdirdi. O rü'ya delalet eder ki, Ebu Bekr senin vezırin olur, sonra halıfen olur. Eğer ben sağ olup, hazretine yetişirsem, gelip önünde gaza ve cihad ederim. Eğer yetişmezsem, ahıretde beni şefa'atinden unutmayasın) diye mektubu temam etmişdir.

Hazret-i Ebu Bekr(r.a); rü'yayı ta'bır eden kişiye:

- Eğer ta'bır etdiğin gibi olursa, yüz altın dahi bende senin emanetin olsun, dedi.

Şam seferini bitirip, Mekkeye geldi. Bu hadiseden oniki sene geçdi. Hak sübhanehü ve teala, hazret-i Muhammede 's.a.s.' vahy eyledi. Bir gece o büyük Peygamber, Ebu Kubeys dağına çıkıp, gece yarısında dedi ki: Allahü tealaya da'vet edenin da'vetini kabul ediniz. La ilahe illallah, deyiniz. Ebu Bekr, serır üstünde yatıyordu. Söylenilenleri işitdi. Eşhedü en la ilahe illallah. Ve eşhedü enne Muhammeden Abduhu ve Resulu. Birkaç gün sonra, Mekke sokaklarında, hazret-i Resulullah 's.a.s.' ile buluşdu.

Hazret-i Fahr-i alem ona dedi ki:

- Ne olaydı, islama geleydin.

Ebu Bekr(r.a) dedi ki:

- Ya Muhammed 's.a.s.'! Peygamber isen mu'cize gösteresin.

Hazret-i Resul-i ekrem 's.a.s.', Ebu Bekrin göğsüne mubarek ellerini dayayıp, şöyle dıvara yaslayıp, dedi ki,

- Sana o mu'cize yetmez mi ki, o rü'yayı gördün. Yemlıha rahibe ta'bır etdirdin. O zemandan on iki yıl geçdi. Ta'bır edene on iki dınar verdin ve yüz dınar daha va'd etdin. Rü'yayı ta'bır eden, on iki satır bir mektub yazıp, sana emanet verdi. Bunları bir-bir görüp, muttalı olup, mektubda yazılan şudur, şudur deyip, takrır buyurdular.

Ebu Bekr(r.a) işitip, parmak kaldırıp,
- (Eşhedü en la ilahe illallah. Ve eşhedü enne Muhammeden Abduhu ve Resulu. Ya'nı sen, o Peygambersin ki, Yemlıha rahib senden haber verdi, dedi.

Belal

Üye
Üye
Allah razı olsun

Eşhedü en lâ ilâhe illallah.
Ve eşhedü enne Muhammeden Abduhu ve Resulu.

Allah razı olsun