Peygamberimizin Ağlaması Hakkında Hadis | İslami Forum, Dini Forum, İslami Forum Sitesi

Peygamberimizin Ağlaması Hakkında Hadis

HiRaNuR

Üye
Üye
Peygamberimizin Ağlaması Hakkında Hadis

Peygamber (s.a.s.) Efendimizi okunduğunda ağlatan Nisa suresinin 41. ayetinde ne deniyor?
Abdullah İbni Mesut radıyallahu anh şöyle dedi:

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem:

- “Bana Kur’an oku!” buyurdu. Ben:

- Ey Allah’ın Resulü, Kur’an sana indirilmişken ben mi sana Kur’an okuyayım? dedim. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem:

- “Kur’an’ı başkasından dinlemekten pek hoşlanırım” buyurdu.

Bunun üzerine ben kendilerine Nisa suresini okumaya başladım.” “Her ümmetten bir şahit getirip seni de bütün bunlara şahit tuttuğumuz zaman onların durumu nice olur?” anlamındaki ayete (Nisa suresi, 41) geldiğimde:

- “Şimdilik yeter!” buyurdu. Bir de baktım Resulullah, iki gözü iki çeşme ağlıyordu. (Buharı, Tefsıru sure (4), 9, Fezailü’l- Kur’an 33, 34; Müslim, Müsafirın 247. Ayrıca bk. Ebu Davud, İlim 13; Tirmizı, Tefsir 5)

Hadisi Nasıl Anlamalıyız?
Allah Teala’ya karşı gönülden duyacağımız haşyet, saygı ve iştiyak, ilahı, beyan ve hikmetleri düşünmekle mümkün olur. Bu da çoğunlukla Kur’an-ı Kerım’i anlamaya çalışarak, manalarını düşüne düşüne okumak veya dinlemekle gelişir.

Hiç şüphesiz sevgili Peygamberimiz’in haşyeti de iştiyakı da herkesten ileri ve üstündü. Onun böyle olduğu bu hadıs-i şerıfle bir kere daha ortaya konulmuştur. Çok tatlı Kur’an okuyan Hz. Peygamber, Abdullah İbni Mesut’tan kendisine Kur’an okumasını istiyor. Gerekçesini de “Ben Kur’an’ı başkasından dinlemekten pek hoşlanırım” diye ifade ediyor. Onun bu davranışı, bir taraftan İbni Mesut’u takdir ve teşvik anlamına gelirken bir yandan da dinlemenin, tefekkür için daha uygun olduğunu göstermektedir. Hz. Peygamber’in Kur’an dinlerken gözyaşı döküp ağlardı. Hz. Peygamber dehşetli kıyamet sahneleri ve insanların karşılaşacakları zor durumlar karşısında herkesten çok daha duyarlı, duygulu ve hatta kaygılı idi. Bunun için de gözyaşlarını tutamazdı. Zira uhrevı maksatlarla ağlamak, iç olgunluğunun, tefekkür yoğunluğunun işaretidir.

Hz. Peygamber’in diğer ümmet ve peygamberlere şahit tutulması, alimlerimiz tarafından farklı şekillerde yorumlanmıştır. İşin keyfiyeti tartışılmış ama prensibi asla tartışma konusu yapılmamıştır. Hz. Peygamber’in, bütün ümmetlerin halinden haberdar edileceği anlaşılmaktadır. Çünkü şahitlik bunu gerektirir. O halde Allah Teala, Peygamberini dilediği şekil ve vasıtalarla bu konularda bilgilendirecektir. Bu, Peygamber Efendimiz’in, diğer peygamberlerden farklı olduğu noktalardan birini meydana getirmektedir.

Bütün bunlara rağmen o ağlıyorsa, Müslümanların Allah korkusuyla ve rahmet ümidiyle sürekli düşünceli, kaygılı ve saygılı davranmaları elbette uygun ve isabetli olur. Sevgili Peygamberimiz, diğer konularda olduğu gibi, Allah korkusu ile ağlamakta da bizim için en güzel örnektir.

Hadisten Öğrendiklerimiz
Kur’an okunurken can kulağı ile dinlemek ve ayetlerin anlamlarını düşünerek ağlamak güzel bir davranıştır.
Dinlemek, bizzat okumaktan daha fazla düşünmeye imkan sağlar.
Üstün niteliklere sahip olanlar, çevresindekileri hayırlı işlere teşvik etmeli ve onlara gönül alıcı şekilde davranmalıdır.
Hoca ve üstadların, öğrencilerini başarılı oldukları konularda öne çıkarmaları, güzel bir davranış olup iyilerin ve başarının takdiri anlamına gelir.
Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

Belal

Üye
Üye
Kur’an okunurken can kulağı ile dinlemek ve ayetlerin anlamlarını düşünerek ağlamak güzel bir davranıştır.
Dinlemek, bizzat okumaktan daha fazla düşünmeye imkan sağlar.
Üstün niteliklere sahip olanlar, çevresindekileri hayırlı işlere teşvik etmeli ve onlara gönül alıcı şekilde davranmalıdır.
Hoca ve üstadların, öğrencilerini başarılı oldukları konularda öne çıkarmaları, güzel bir davranış olup iyilerin ve başarının takdiri anlamına gelir.

HiRaNuR ALLAH razı osun...ALLAH razı osun...ALLAH razı osun.
1007