Sabır ile İlgili Hadisler - Peygamberimizin Sabır Hadisleri | İslami Forum, Dini Forum, İslami Forum Sitesi

Sabır ile İlgili Hadisler - Peygamberimizin Sabır Hadisleri

HiRaNuR

Üye
Üye
Sabır ile İlgili Hadisler - Peygamberimizin Sabır Hadisleri

Sabır ile ilgili hadisler nelerdir? Peygamberimizin (s.a.v.) sabır ile ilgili hadis-i şerifleri...
Peygamberimizin (s.a.v.) sabır konusu hakkındaki bazı hadisleri.

SABIR HAKKINDA HADİSLER
Ata b. Ebu Rebah’tan (r.a.) rivayet edilmiştir:

İbn Abbas bana:

“–Cennetlik bir kadını sana göstereyim mi?” dedi. Ben de:

“–Evet, (göster)” dedim. O:

“–İşte şu siyahı kadındır.” Bu kadın Peygamber’e geldi ve:

“–Saram tutuyor ve bedenim açılıyor, benim için Allah’a dua etsen.” dedi. Peygamber:

“–İster sabret, cennetlik ol; istersen, sana afiyet vermesi için Allah’a dua edeyim.” dedi. Bunun üzerine kadın:

“–Öyleyse sabredeyim, fakat bedenim açılıyor. Hiç değilse bedenimin açılmaması için dua buyur.” dedi. Peygamber de onun için dua etti. (Buharı, Merda, 6; Müslim, Birr, 54)

Ebu Malik el-Eş’arı’nin (r.a.) naklettiğine göre, Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“...Namaz bir nurdur, sadaka bir burhandır, sabır bir ışıktır...” (Müslim, Taharet, 1)

Hz. Enes’in (r.a.) Resululah’tan (s.a.v.) şöyle işittiği nakledilmiştir:

Allah Teala şöyle buyurmuştur: “Herhangi bir kulumu sevgili gözlerini kaybetmekle sınadığımda, eğer sabrederse gözlerine karşılık onu cennete koyarım.” (B5653 Buharı, Merda, 7)

Enes b. Malik (r.a.) anlatıyor:

“Hz. Peygamber bir kabrin başında ağlamakta olan bir kadına rastladı ve ‘Allah’tan kork ve sabret.’ dedi. Kadın, “Git başımdan, başıma gelen musibeti sen yaşamadın!” diye cevap verdi. Hz. Peygamber’i tanımıyordu. Kendisine, onun Peygamber olduğu söylendi. Bunun üzerine kadın Hz. Peygamber’in kapısına gitti, kapıda bekleyen herhangi bir görevli de yoktu. (Peygamber’in yanına girdi ve); “Seni tanıyamadım.” dedi. Peygamber Efendimiz de, ‘Sabır, ancak (musibetin) ilk başa geldiği anda (olmalı)dır.’ buyurdu. (Buharı, Cenaiz, 31; Müslim, Cenaiz, 15)

Ebu Hüreyre’den (r.a.) nakledildiğine göre, Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

“Güçlü kimse, insanları güreşte yenen değil, bilakis öfke anında kendisine hakim olandır.” (Müslim, Birr, 107)

İbn Ömer’den (r.a.) nakledildiğine göre, Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

“İnsanlarla bir arada yaşayan ve onların eziyetlerine sabreden mümin, insanlarla bir arada yaşamayan ve onların eziyetlerine sabretmeyen müminden daha büyük ecre nail olur.” (İbn Mace, Fiten 23; İbn Hanbel, II, 44)

Ebu Saıd el-Hudrı (r.a.) şöyle diyor:

Ensardan bazı kimseler Resulullah’tan (bir şeyler) istediler. O da verdi. Sonra tekrar istediler. Allah Resulü de yanındakiler bitinceye kadar verdi ve şöyle buyurdu: “...Kim sabrederse, Allah ona dayanma gücü verir. Kimseye sabırdan daha hayırlı ve daha geniş bir ikram verilmemiştir.” (Müslim, Zekat, 124)

Ebu Yahya Suheyb b. Sinan’dan (r.a.) rivayet edildiğine göre Resulullah (s.a.v.) şöyle demiştir:

"Müminin durumu ne hoştur! Her hali kendisi için hayırlıdır. Bu durum yalnız mümine mahsustur. Başına sevinecek bir hal geldiğinde şükreder; bu onun için hayır olur. Başına sıkıntı gelecek olursa ona da sabreder; bu da onun için hayır olur." (M7500 Müslim, Zühd, 64)